right_menu
Vstup do soutěže
předškolní věk, žáci a studenti ZŠ a SŠ
O soutěži pro děti
Často kladené dotazy
Vstup pro učitele
O soutěži pro učitele
Mensashop - předměty s logem Mensy
Tábor LO
Soutěž pro vás organizuje
The Kellner Family Foundation
Projekt Open Gate
Připojte se k nám na Facebooku
Vyznamni partneri - MSMT
Vyznamni partneri - ALBI
Vyznamni partneri - Asociace
Medialni partneri - Novinky
Medialni partneri - Právo

Časté dotazy 


 

Logická olympiáda je soutěž založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup, pořádaná Mensou České republiky - více o soutěži zde.

Soutěž je určena žákům a studentům od 3 do 20 let z českých mateřských, základních a středních škol. Studenti zahraničních škol se účastní pouze základního kola - pravidla soutěže.
 

Popis kategorií a harmonogram základního, krajského kola a finále najdete na stránce o soutěži zde.
 

Zadání testů pro kategorii A je převáženě koncipováno pro žáky 4. a 5. ročníků. Protože je ale spousta velmi šikovných dětí i v nižších ročnících, kteří si chtějí test vyzkoušet, ať už jen ze zvědavosti nebo protože je motivuje starší sourozenec, umožňujeme soutěžit v této kategorii i dětem mladším. Velmi důležitá je pro nás v tomto směru spolupráce rodiče či učitele, kteří mladším dětem vysvětlí, že Logická olympiáda je těžší soutěž, že je odlišná od všech ostatních testů, které znají ze školy, že soutěží v jedné kategorii se staršími dětmi a pravděpodobně nebudou znát odpovědi na všechny otázky, ale že je to vzhledem k jejich věku přirozené. Že i oni budou za dva roky v páté třídě a budou mít výhodu.

 

Otázky k registraci

Ano, bez registrace není účast v soutěži možná. Registrace probíhá zde od 1. do 30.9. 

On-line test základního kola je přístupný pouze skrze uživatelský profil každého soutěžícího. Registrujete se v záložce Vstup do soutěže, kde kliknete na Chci se zaregistrovat a vyplněním osobních údajů - email, jméno, škola, třída, kategorie, případně nepovinně adresa a telefon. Rodiče dětí mladších 15 let poprosíme i o souhlas s použitím osobních údajů dětí pro účely soutěže, je potřeba do registračního formuláře zadat jméno, příjmení a e-mail rodiče. Na emailovou adresu rodičů bude zaslaná prosba o souhlas rodičů s použitím osobních dat dětí pro účely soutěže. Na e-mailovou adresu bude soutěžícím zasláno jejich heslo a veškeré informace o soutěži. Prosím, vyčkejte na potvrzení Vaší registrace zákonným zástupcem, až poté se budete moci přihlásit do svého účtu. Testy 1.kola budou zveřejňovány v průběhu října - termín máte uveden v emailu s potvrzením registrace.
 

Ano, pro každý ročník je potřeba nová registrace. Důvod je ten, že naprostá většina dětí mění kategorii, ročník, někteří také školu nebo i bydliště a soutěží již za jiný kraj.
 

Ano, u žáků a studentů mladších 15 let je povinný souhlas s použitím osobních údajů dítěte - stačí kliknout na link v emailu. Bez tohoto souhlasu dítě nemůže řešit úlohy základního on-line kola. Je potřeba do registračního formuláře zadat kromě údajů dětí také jméno, příjmení a e-mail rodiče. Na emailovou adresu rodičů bude zaslaná prosba o souhlas rodičů s použitím osobních dat dětí pro účely soutěže. Na e-mailovou adresu soutěžícího, zadanou při registraci, bude zasláno přihlašovací heslo a veškeré informace o soutěži. Samozřejmě, že můžete použít stejný e-mail rodičů. Do soutěžního profilu se dítě nemůže přihlásit, pokud rodič nepotvrdí souhlas s registrací dítěte kliknutím na linku v emailu.
 

Registrace je možná od 1. září do 30. září. Pokud chcete registraci připomenut, přihlaste se zde.
 

Ne, dodatečné registrace nejsou bohužel možné. Můžete se ale přihlásit do seznamu zájemců a informaci o příštím ročníku tak od nás dostanete v předstihu.
 

Po registraci do databáze učitelů Vám přijde email se zcela jasnou informací o tom, že jste registrován/a mezi učitele a že je to špatně. Pokud se nám ozvete do 30. 9., Vaši registraci učitele smažeme a umožníme Vám registraci novou mezi soutěžící. Pokud se ozvete až po ukončení registrací, Vaši registraci učitele smažeme, ale nebudete se moct registrovat mezi soutěžící. S registrací učitele nelze soutěžit.
 

Ano, jsou. Tyto údaje jsou potřeba pro rozlišení například při shodě jmen a také pro případnou kontrolu. Pouze adresa a telefon jsou nepovinné, avšak v případě jakýchkoliv problémů usnadňují komunikaci, proto doporučujeme je uvádět také. V případě dětí je dobré uvést telefon rodiče či učitele.

 

Otázky k e-mailu

Přihlašovací jméno soutěžícího je jeho (nebo rodičů) e-mail. Každý soutěžící se e-mailem přihlašuje do svého profilu (uživatelského účtu), kde najde zadání testovacích úloh, ale také svoje výsledky. Prosím, e-mail a heslo si dobře zapamatujte, budete jej potřebovat pro přístup do svého profilu po celou dobu trvání soutěže. Přihlášení je na webu vpravo nahoře. Testy 1.kola budou zveřejňovány v průběhu října - termín máte uveden v emailu s potvrzením registrace.
 

Ne, bohužel to není možné. Každý soutěžící si totiž vytváří svůj vlastní soutěžní profil ve své soutěžní kategorii a email je jedinečným rozlišovacím údajem. Domluvte se tedy s někým z rodiny nebo si založte další email pro svého 2. studenta.
 

K registraci je nutné, aby měl každý soutěžící vlastní emailovou adresu, kam mu budou zaslány jeho přihlašovací údaje. Samozřejmě, že může použít i email rodičů. Pokud emailovou schránku nemá, je možné ji jednoduše založit na některém ze serverů, např. www.seznam.cz. Po založení nové emailové adresy je ale nutné, nejdříve tuto adresu aktivovat, do emailu se přihlásit a třeba poslat email kamarádovi. Až poté se s ní registrujte.
 

Každý soutěžící musí mít vlastní uživatelský profil, protože pouze v něm může vyplnit on-line test základního kola. Proto musí mít každý žák vlastní e-mail. Kontaktní telefonní číslo lze použít stejné pro více soutěžících.

 

Přihlášení a problém s heslem

 

Systém generuje heslo automaticky a údaje posílá na zadanou emailovou adresu během několika minut. Může se však stát, že tato zpráva je zachycena spamovým filtrem (tzv. nevyžádaná pošta), takže v případě, že jste email neobdrželi, je nutné se podívat i tam. Je třeba též ověřit, zda má schránka dostatečnou kapacitu a není plná či zda je opravdu aktivní (tj. hlavně u nově založeného emailu už do něj bylo minimálně jedenkrát vstoupeno). Pokud příslušný e-mail není ani ve spamové složce, je možné vygenerovat si heslo samostatně použitím formuláře na: https://www.logickaolympiada.cz/vstup_pro_zaky/?zapomenute_heslo=1 Je také možné, že se vyskytl jiný problém (např. chyba v emailu, který tak neexistuje), a proto je vhodné se registrovat včas, s dostatečným předstihem, aby bylo možné případné problémy včas vyřešit. Nevytvářejte si další a další registrace, kontaktujte nás.
 

- Prosím ověřte správnost zadaného emailu a hesla. Zadávejte email, se kterým jste se registrovali do soutěže.

- Ujistěte se, že heslo kopírujete přesně 8 znaků, bez mezer před nebo za heslem.

- Případně si vygenerujte nové heslo ve volbě Vstup do soutěže / Zapomněl jsem heslo. Vždy platí poslední vygenerované heslo.

- Přihlásit se je možné pouze, pokud rodiče potvrdili souhlas s použitím osobních dat dítěte mladšího 15 let pro účely soutěže, kliknutím na odkaz, který dostali emailem po registraci. Pokud email už nemáte, napište nám, pomůžeme Vám problém vyřešit.

- Registrace také mohla být deaktivována na základě chybně zadaných údajů při registraci. Napište nám prosím, pomůžeme Vám problém vyřešit.
 

Pokud je vám méně než 15 let, vyčkejte na potvrzení registrace zákonným zástupcem - až poté se budete moci přihlásit do svého účtu. Pokud Vám už rodiče potvrdili registraci a přesto se nemůžete přihlásit, zkontrolujte, zda heslo nekopírujete například s mezerou před nebo za heslem. Doporučujeme raději heslo přepsat. Testy 1.kola budou zveřejňovány v průběhu října - termín máte uveden v emailu s potvrzením registrace.

Případně si vyžádejte nové heslo zde
 

Ano, je to možné. Žák může soutěžit, aniž by byl zaregistrován učitel ze školy. Pokud škola není uvedena v našem seznamu škol, prosím ozvěte na info@logickaolympiada.cz a školu přidáme.
 

Vícenásobné registrace znepřehledňují systém a přidávají práci administrátorům. Systém takové registrace vyhledává a je nutná jejich následná kontrola, není to ale důvod k vyloučení ze soutěže. Jestliže však soutěžící absolvuje test vícekrát, je to porušení pravidel soutěže a to už důvodem k vyloučení je.
 

Toto mohou udělat jen administrátoři. Prosím označte registrace žáků, které chcete smazat příznakem „smazat“ a administrátor je poté vymaže.
 

Ano, poprosíme Vás o potvrzení všech registrovaných žáků z Vaší školy. Ověření pravosti žáků je jedno z mnoha opatření, jak snížit riziko případných podvodů v základním kole. U žáků, kteří postoupili do krajských kol a nejsou potvrzeni, musí koordinátoři krajských kol ověřovat pravost údajů. Velmi nám tedy pomůžete, pokud potvrdíte všechny svoje žáky. Vy je znáte, pro Vás je to snadné.

 

Změny údajů

Ano, je třeba napsat na info@logickaolympiada.cz e-mail se žádostí o vymazání registrace z důvodu omylu (z emailové adresy, která byla zadána při registraci). Chybná registrace bude vymazána a bude možné se znovu zaregistrovat jako žák.
 

Je třeba napsat nám na info@logickaolympiada.cz e-mail se žádostí o změnu školy z důvodu omylu s uvedením správné školy a my příslušný údaj opravíme.
 

Napište nám žádost o změnu názvu školy na info@logickaolympiada.cz a my následně tento název upravíme.
 

Je třeba napsat na info@logickaolympiada.cz e-mail se žádostí o změnu emailové adresy z důvodu omylu s uvedením správné adresy a my tento údaj opravíme.
 

Poprvé je heslo vygenerováno systémem, avšak po přihlášení je možné si jej v uživatelském profilu změnit v kolonce "změnit mé registrační údaje“.
 

Opravu jména je možné vykonat po přihlášení do profilu soutěžícího, v kolonce "změnit mé registrační údaje".

 

Testy

Během září je potřeba děti do soutěže zaregistrovat. V říjnu si podle harmonogramu soutěže po jednotlivých kategoriích děti vyplní jeden on-line test základního kola, který trvá 15 - 35 minut podle věku dětí. 

Délka testu je 15 – 20 minut (kategorie MŠ, A1, A2), 30 minut (kategorie A, B) nebo 35 minut (kat. C), takže je možné jej řešit během jedné vyučovací, 45minutové hodiny. 

Pokud vyprší čas určený na zpracování testu, vždy se vyplněné odpovědi uloží. Nezáleží, zda je okno prohlížeče otevřené či nikoliv. Výsledky najdete během několika dní ve svém profilu.
  

Testy základního kola spustíte na všech zařízeních, je potřeba přístup do internetu na minimální rychlosti 128kb/s a display nebo monitor s minimálním rozlišením 1024x768. 

Podrobné pokyny obdrží soutěžící i školy těsně před začátkem základního kola. Aby mohli soutěžící vypracovat online test základního kola, musí se přihlásit do svého uživatelského účtu. Potom kliknou na tlačítko "vypracovat test". Zobrazí se jim úvodní text s instrukcemi, na jehož konci najdou další tlačítko "vypracovat test". Kliknutím na něj otevřou okno s testem. Všechna zadání budou zobrazovaná jako obrázky, děti budou vybírat odpověď z nabídnutých možností, vždy je jen jediná správná odpověď. Odpověď se vybírá kliknutím myši a modře se orámuje. Pokud se vybrané odpovědi nerámují, pak zmáčkněte klávesu F5.
 

Cílem soutěže není změřit IQ soutěžících a samotný test nepoužívá standardní úlohy oficiálního IQ testu Mensy ČR. Žáci soutěží s ostatními studenty a výsledkem je tedy jejich umístění v porovnání s ostatními.
 

Věk soutěžících se v rámci dané kategorie nezohledňuje. Starší účastníci v dané kategorii jsou tedy ve výhodě, ale ze zkušenosti z minulých let víme, že někteří mladší soutěžící mohou starším žákům konkurovat. Navíc věříme, že i pro mladší žáky bude soutěž zajímavá a podnětná zkušenost, jíž navíc mohou zúročit v následujících ročnících soutěže.

Starší verze testů ani správná řešení nezveřejňujeme, ale máme pro vás ukázky testů v jednotlivých kategoriích.
 

On-line test základního kola soutěže mohou soutěžící vyplnit odkudkoliv, kde mají přístup k internetu, tedy nejen ve škole, ale i doma nebo v knihovně, kdykoliv v době trvání základního kola jejich kategorie.
 

Bohužel, učitelé se soutěže zúčastnit nemohou. Nelze se registrovat jaksi "mimo soutěž".

 

Výsledky

Na stránce https://www.logickaolympiada.cz/ukazky/ se můžete podívat na ukázky logických úloh. Bohužel podle pravidel soutěže neposkytujeme nikomu soutěžní zadání ani jejich řešení. Cílem naší soutěže Logická olympiáda je nabídnou žákům a studentům soutěž, kde nerozhodují znalosti naučené ve škole (jako u jiných olympiád), ale prosté logické uvažování, schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování, proto nechceme, aby se žáci tyto úlohy a jejich řešení učili zpaměti.

Pro zájemce o jiné akce spojené s logikou, doporučíme navštívit webové stránky dětské Mensy: https://deti.mensa.cz/, kde můžete najít informace o dalších soutěžích, doporučenou literaturu pro děti nebo rodiče nebo pedagogy, dále tam najdete další informace o zajímavých hrách, herních klubech a kempech, nebo doporučíme různé hlavolamy na webu Mensy: https://www.mensa.cz/volny-cas/hlavolamy/sifry/.
 

Výsledky se po skončení a vyhodnocení základního kola soutěžící dozví na svém uživatelském profilu po přihlášení. Každý učitel také najde výsledky žáků své školy po přihlášení. Do sestavy výsledků žáků v soutěži zahrnujeme žáky, kteří byli mezi 75% nejlepšími řešiteli základního kola i s jejich výsledky, ostatní žáci jsou uvedeni v abecedním pořadí.

Výsledky se po skončení a vyhodnocení krajského kola soutěžící dozví na svém uživatelském profilu. Výsledky 75% nejlepších soutěžících budou zveřejněny na webu soutěže v záložce OKRESNÍ a KRAJSKÁ KOLA. Každý učitel také najde výsledky žáků své školy po přihlášení.

Kvantily jsou ve statistice čísla (hodnoty), která dělí soubor seřazených hodnot na několik zhruba stejně velkých částí. Kvantil je souhrnný název pro celou řadu charakteristik, které však mají jedno společné. Obecný kvantil se nazývá x-tý percentil, kde x je číslo od 1 do 99. Princip je následující. Pokud určíme x-tý percentil, znamená to, že x procent hodnot je menší než daný percentil. Kvantily lze používat např. pro vyhodnocování testů: bodové výsledky všech zájemců tvoří statistický soubor, zatímco příslušné kvantily označují, jaká část zájemců dosáhla daného výsledku. Pokud například maximální počet dosažitelných bodů v krajském kole bylo 70 a některý žák nebo student získal například 65 bodů, pak ví, že má lepší hodnocení než 90 % všech ostatních žáků nebo studentů.


Kraj Vysočina
Moravskoslezsky kraj
Mesto Prostejov
Olomoucký kraj
Liberecký kraj
Královéhradecký kraj
Jihočeský kraj
Dědek kořenář
Olomouc
Pardubice
Karlovarský kraj
Plzeňský kraj
Brno
Zlínský kraj
Ústecký kraj
Horní Slavkov
Hradec Králové
Altel
Sokolov
Univerzita Hradec Králové
Thermo Fischer
NN